بررسی دانشکده های اقتصاد دانشگاههای شهر تهران

بسم الله الرحمن الرحیم

در این پست سعی می کنم تحلیل نسبتا به روز و جامع از دانشکده های اقتصاد شهر تهران، مخصوصا برای دوستانی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد، یکی از دانشکده های اقتصاد تهران را انتخاب کنند ارائه دهم، البته قبل از من نیز مطالبی در اینترنت نوشته شده بود، از جمله تحلیل جناب آقای الحسینی که بنده خودم هم در سالهای گذشته از آن استفاده بردم. ولی با گذشت چند سال شاید بهتر باشه باز هم مروری بر این دانشکده ها بشه.

1-    دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران:

این دانشکده به یمن برند دانشگاه تهران و فارغ التحصیلان خوشنامی که در طول ادوار حیات علمی خود داشته است همواره یکی از انتخاب برترینهای کنکور بوده و هست. اما درباره این دانشکده که خودم دوره کارشناسی ارشد رو اونجا گذروندم باید نکاتی چند رو به دوستانی که علاقمندند در این دانشکده تحصیل کنند متذکر بشم:

الف) سطح علمی بچه های کارشناسی این دانشکده عمدتا بسیار پایین هست و شاید بشه گفت چند شاگرد ممتاز دانشکده هستن که سطح علمی این دانشکده رو تو دانشجوهای دوره کارشناسی حفظ می کنند. متاسفانه نمره دادن الکی اساتید و شل گرفتنشون، دانشجویان رو بسیار بسیار بی بنیه و تنبل بار آورده است، مخصوصا در دوره کارشناسی و در مرحله بعد دوره کارشناسی ارشد. این مشکل در دوره دکتری کمتر دیده می شود چون معمولا دانشجویان زرنگ تر به این دوره راه پیدا می کنند، و در دروس اصلی مثل خرد و کلان؛ هر درس توسط چند استاد ارائه می شه (مثلا خرد1 رو سه چهار نفره درس میدن!) و هر استاد یک منبعی معرفی می کنه و دانشجو حسابی رسش کشیده میشه.

ب) مدرک این دانشگاه تو بازار بسیار طرفدار داره و به راحتی میتونید شغل پیدا کنید، این یکی از مهمترین مزیتهای تحصیل تو دانشگاه تهران هست.

ج) امکانات دانشگاه تهران واقعا عالی هست، شاید تو ایران هیچ دانشگاهی همچین فضایی نداشته باشه، تشکلات دانشجویی فعال در هر دو طیف سیاسی، فضای گسترده و عالی، جو بسیار مثبت پردیس مرکزی، کتابخانه مرکزی بسیار قوی و امکان برقراری ارتباط با دانشجویان رشته های دیگه، خدمات پزشکی دانشگاه و … از مهمترین مزیتهای دانشجو شدن در دانشگاه تهران هست. البته هرچقدر جو کلی دانشگاه تهران خوبه، جو دانشکده اقتصاد راکد هست، دانشکده به دلیل دوری از پردیس مرکزی و جمعیت کم بسیار راکد و بدون تحرک هست، ممکنه ماههای اول ورود به دانشکده به دلیل همین جو و البته برخی اساتید پر ادعا و به شدت بی سواد دانشکده دپرس بشید. توصیه من به شما اینه در صورت ورود به رشته اقتصاد دانشگاه تهران حتما و حتما به پردیس مرکزی و کتابخانه مرکزی زیاد سر بزنید تا انگیزه تحصیل علم در شما قوی بمونه و روحیه تون سرزنده و شاداب باشه.

د) یکی از معایب بزرگ دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران همانطور که اشاره شد، برخی اساتید بی حال و و برخی اساتید بی سواد این دانشکده هستند، واقعا این اساتید فقط یک کرسی از بهترین دانشگاههای ایران رو اشغال کردن و تمام شور علم آموزی در یک دانشجو رو میسوزونن، البته اساتید با سواد و با انگیزه ای هم در دانشکده هستند، ولیکن به دلیل باند بازی شدید بین اعضای قدیمی هیئت علمی دانشکده و نوچه پروری آنها، در ادوار مختلف دانشکده اساتیدی که واقعا شایسته تدریس نیستند به عضویت هیئت علمی این دانشکده درآمده اند. این معضل شاید مهمترین معضل دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران باشد، دور نیست روزی که اعتبار علمی دانشکده اقتصاد کاهش یابد و رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد و دکترا، دانشگاههای دیگر رو به دانشگاه تهران ترجیح بدهند(کما اینکه قبلا دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در رقابت شدیدی با دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف بود ولی هم اکنون دیگر قافیه را مخصوصا در دوره کارشناسی ارشد به این دانشگاه باخته است و حتی شاگرد اولهای دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در دوره کارشناسی هم اغلب ترجیح می دهند دوره ارشد را در دانشگاه صنعتی شریف بگذرانند و کمی هم از اساتید بهره ببرند!).

2-    دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف:

به جرات می توان گفت در حال حاضر قویترین دانشکده اقتصاد در کل کشور دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف هست، بهترین مقصد برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد کسانی که می خواهند دو سال(البته تحصیل دوره کارشناسی ارشد معمولا در دانشگاه شریف سه سال طول می کشد!) واقعا علم آموزی کنند و با علم روز دنیا آشنا شوند. همچنین این دانشگاه برای کسانی که قصد تحصیل دوره دکترا در خارج از کشور را دارند نیز بسیار مناسب است، اما شرط لازم و کافی برای موفق بودن در این دانشکده درس خواندن مستمر و زیاد است. این دانشکده در سالهای اخیر بر خلاف رقیب خود (دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران) اساتید بسیار با کیفیت و بنامی مانند دکتر مدنی زاده و دکتر وصال رو جذب کرده و با این اساتید کیفیت عالی علمی این دانشکده به مراتب افزایش یافت. به جرات می توان گفت تمامی اساتید این دانشکده در سطح بسیار بالا یا حداقل مطلوبی قرار دارند و از این منظر هیچ دانشکده اقتصادی در سرتاسر کشور با این دانشکده برابری نمی کند. اما تحصیل در دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف را تنها در دوره کارشناسی ارشد توصیه می کنم. اینطور که بین دانشجویان اقتصاد پخش شده است و اصلا شایعه بعیدی هم نیست، این دانشکده علیرغم اینکه چندین سال است دانشجوی دکتری می پذیرد تابحال فارغ التحصیلی نداشته است و آن نیز شرط سخت دانشکده برای فارغ التحصیلی دانشجویان دکتری است (مطلبی که دوستان عنوان می دارند بیانگر شرط دانشکده مبنی بر چاپ مقاله در یکی از 5 مجله برتر علمی دنیا در رشته اقتصاد است، اگر دوستان دانشگاه صنعتی شریف بتوانند اطلاعات موثقتری بدهند سپاسگذار هستم.)

3-    دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی:

این دانشکده در حدود ده سال پیش در رقابتی شدید برای کسب عنوان بهترین دانشکده اقتصاد در تهران و ایران با دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود و در مقاطعی نیز بر آن دانشکده غلبه داشت، اما در دولت قبلی این دانشکده به شدت جوی بسته را تجربه کرد، برخی اساتید این دانشکده اخراج و یا بازنشسته (اجباری) شدند، گروه اقتصاد توسعه این دانشکده منحل شد و … . اما با تغییر دولت و به تبع آن تغییر ریاست دانشگاه روحی تازه دارد در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی دمیده می شود و آینده این دانشکده افقی روشن را در برابر دیدگان ترسیم می کند، دانشکده روند نسبتا خوبی در جذب هیئت علمی در پیش گرفته و گروه منحل شده دوباره تشکیل شده است و ظاهرا برخی از اساتید که نمی توانستند تدریس کنند دوباره به عرصه تدریس پا گذاشته اند، بهرحال در حال حاضر دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولا در رتبه ای پس از دانشگاههای تهران و صنعتی شریف جای دارد. اما با روندی که این دانشکده در پیش گرفته است بعید نیست که به زودی به دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برسد و حتی بتواند از آن پیشی بگیرد و به عنوان یکی از مقاصد اولیه رتبه های تک رقمی مقاطع ارشد و دکترا بدل شود. تحصیل در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی شما را بشدت در زمینه پژوهشی می تواند تقویت کند، زیرا روند تحصیلی این دانشکده در دوره تحصیلات تکمیلی با تمرکز بیشتر روی مباحث پژوهشی چیده شده است (برخلاف دانشگاه صنعتی شریف که مخصوصا در دوره کارشناسی ارشد اولویت با مباحث آموزشی است). دانشگاه علامه طباطبایی برای تحصیل در دوره لیسانس بسیار مناسب، و برای کسانی که شاغل هستند برای تحصیل در دوره دکتری نیز بسیار مناسب می باشد.

4-    دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:

یکی از بی کیفیت ترین دانشکده های اقتصاد در شهر تهران متعلق به دانشگاه تربیت مدرس است، از این رو این دانشگاه معمولا مقصد طیف رتبه های برتر کنکور نمی باشد، البته اخیرا این دانشگاه سعی در جذب هیئت علمی با کیفیت تر از گذشته کرده است و این امید می رود که در سالهای آتی کیفیت تحصیل در این دانشگاه افزایش یافته و دانشجویان با رتبه های برتر اقبال بیشتری نسبت به این دانشگاه داشته باشند. تحصیل در دوره دکتری در این دانشگاه این مزیت را دارد که مهارت های تدریس را نیز می توانید در این دانشگاه بگذرانید و این امتیازی برای جذب شدن در هیئت علمی دانشگاهها می باشد.

5-    دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی:

این دانشکده نه بخاطر اساتید ضعیف، که به دلیل سختگیری های عجیب و غریب این دانشکده و در کل دانشگاه، معمولا مقصد رتبه های برتر کنکور تحصیلات تکمیلی نبوده است، اما با عوض شدن ریاست دانشکده پس از سالها، و کاسته شدن برخی سختگیری ها، ممکن است در سالهای آتی اندکی ذهنیت دانشجویان برتر نسبت به این دانشکده عوض شود و این دانشکده حداقل بتواند رتبه های برتر کارشناسی خود را در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز حفظ کند. یکی از مشکلات دیگری که دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی با آن مواجه است؛ بازنشستگی اساتید بسیار مرغوب این دانشکده همانند دکترها تفضلی، صدر، نمازی و … است که جانشینانی در خور برای آنان در نظر گرفته نشد؛ و افرادی همسطح با آن اساتید بنام جذب دانشکده نشدند.

6-    دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی:

این دانشکده که در واقع در مجموعه دانشگاه علوم اقتصادی بوده است و با ادغام آن دانشگاه در دانشگاه خوارزمی به عنوان یکی از دانشکده های این دانشگاه شناخته می شود، از کمبود فضای شدید رنج می برد؛ بطوریکه طبق آخرین اطلاعاتی که داشتیم دانشکده حتی سالن قرائت خانه هم نداشت، کتابخانه بسیار کوچک بود و کلا فضای دانشکده بیانگر یک فضای آکادمیک نبود و بیشتر شبیه به یک مجتمع مسکونی آپارتمانی بود. البته این دانشکده از برخی اساتید خوب در رشته اقتصاد بهره میبرد که میتونه امتیاز مثبتی برای دانشجویان باشد. به غیر از اساتید هیئت علمی، معمولا دانشکده اساتید مدعوی قوی را نیز برای دروس مورد نیاز دعوت می کند، البته در این دانشکده هم همانند بسیاری از دانشکده های دیگر اساتید بی کیفیت نیز یافت می شوند. در کل این دانشکده گزینه نسبتا خوبی برای تحصیل در دوره کارشناسی می باشد ولی برای دوره کارشناسی ارشد اگر می توانید جای دیگری در تهران قبول شوید، آنچنان توصیه نمی شود. یکی از معایب دانشکده ایزوله بودن آن از محیطهای دانشجویی بزرگ است و بسیاری از دانشجویان دوره کارشناسی همانند مدرسه به تحصیل در آن می پردازند و ذهنیتی از بسیاری از دغدغه های دیگر دانشجویان در دانشگاههای بزرگ ندارند (مانند دروسی که برای تحصیلات تکمیلی مفید است و می توانند اختیاری پاس کنند یا اینکه چگونه از دوره کارشناسی، برنامه ای برای اپلای در خارج از کشور برای خود فراهم ببینند و …).

7-    دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا:

این دانشگاه مخصوص داوطلبان خانم می باشد، این دانشکده از سالهای قبل برخی اساتید با کیفیت رشته اقتصاد را در خود جای داده بود و سالهای اخیر نیز اساتید نسبتا خوبی را جذب کرده است، برای خانمهایی که به هر دلیل نمی توانند در دانشگاههای مختلط درس بخوانند یا رتبه قبولی در دانشگاه دلخواه اولویت اول خود را نیاوردند، دانشگاه الزهرا می تواند یک گزینه بسیار مناسب باشد و دانشکده اقتصاد این دانشگاه نیز از نظر علمی از برخی از دانشکده های اقتصاد مختلط شهر تهران نیز بهتر است.

8-    دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام:

این دانشگاه دانشجوی کارشناسی ارشد بطور پیوسته جذب می کند، یعنی شما از کنکور لیسانس که پس از مراحل گزینش در دانشگاه جذب شدید پیوسته و بدون دادن کنکور تا کارشناسی ارشد می توانید ادامه تحصیل بدهید (التبه بشرطها و شروطها، معدل و … باید نمره کافی را آورده باشید). این دانشکده بیشتر برای دوستانی جذاب است که علاقمند به وارد شدن در بدنه اجرایی حاکمیت کشور هستند و همچنین برای کسانی جذاب است که علاقمند به نقد رشته اقتصاد هستند و به وجود آمدن و رشد و نمو اقتصاد اسلامی را در گرو رد کامل علم اقتصاد و روش شناختی آن می دانند، همچنین گروه دیگری که ممکن است تمایل به تحصیل در این دانشگاه داشته باشند آن دسته از افرادی هستند که تمایل به ادامه تحصیل در دو جبهه حوزه و دانشگاه دارند، با تحصیل در این دانشگاه و پیگیری تحصیلات حوزوی در این دانشگاه بصورت جدی، دانشجو حتی می تواند معمم شود. جذب در این دانشکده برای شما می تواند نویدبخش آینده شغلی مناسب باشد. همچنین امکانات خوابگاهی دانشگاه نیز خوب می باشد. در دوره دکتری تحصیل در این دانشگاه معمولا پولی است و بر خلاف مقاطع تحصیلی پایینتر در صورت جذب دانشجوی خانم (علاوه بر دانشجوهای آقا) کلاسها بصورت مختلط برگزار می شود.

موسسات و دانشگاههای دیگری در تهران نیز هستند که دوره اقتصاد مخصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی در آنها ارائه می شود، اما از بررسی آنها صرفنظر می نمایم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: